OLYMPUS GALERİ: SURMA'DAN PORTRELER - FACES OF SURMA
İSMAİL ELLEZ - SEYİT DOĞU


Sergi Tarihleri
OLYMPUS GALERİ, 13 Aralık 2017 - 16 Ocak 2018 tarihleri arasında İsmail ELLEZ ve Seyit DOĞU'nun SURMA'DAN PORTRELER / FACES OF SURMA isimli fotograf sergisine evsahipliği yapıyor...

SURMA'DAN PORTRELER / FACES OF SURMA Fotograf Sergisi 13 Aralık 2017 Çarşamba günü saat 19:00'daki kokteyl ile açılıyor. 33 fotograftan oluşan sergi 16 Ocak 2018 Salı gününe kadar gezilebilecek.
Açıklama

SURMA'DAN PORTRELER / FACES OF SURMA
Surmalar yetiştirdikleri sığırları komşu kabilelerden çalınmaya karşı dikkatli bir şekilde koruyan ve onlara çok değer veren, göçebe-çoban bir kabiledir. Fakat Surma kabilesi de düşman belirledikleri kabilelerden erzak çalmaktadır. Günümüzde otlak alanlarının üstündeki baskı ve iç savaş yüzünden bölgeye Sudan’lıların gelmesi ile nüfus çoğalmıştır ve bu durum bölgede çeşitli çatışmalara sebebiyet vermiştir.

Devamı...

SURMA TRIBE / OMO VALLEY / ETHIOPIA
The Surma are pastoralists, placing much value on their cattle, which they protect vigorously against theft from neighbouring tribes. The Surma however also steal livestock from their enemies, and in recent times there has been more pressure on their grazing lands due to input of people from adjacent Sudan who have been displaced by civil war, resulting in not-infrequent fighting in the area.

Details...
İSMAİL ELLEZ

“Fotograf makinesi her zaman iki yönü işaret eder. Konuyu ifade ederken, kendinizi de ifade edersiniz.”
1 Nisan 1969 yılında Bilecik ili Pazaryeri ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Makine bölümünü bitirdi. Fotografla ciddi olarak ilgilenmeye 2007 yılında başladı.
Devamı...

SEYİT DOĞU

Hedefim; zamanımın, paramın ve gücümün yettiği yere kadar tüm kıtalara, uzak coğrafyalara ayak basmak, ruhumun sesinin peşinden gitmek…
1967 doğumlu… İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmasında yöneticilik yapıyor. Yoğun iş temposundan kalan zamanında fotografla uğraşıyor. 2009 yılında Fototrek Fotograf Merkezi’ndeki makine eğitimiyle başlayan fotograf yolculuğu atölye çalışmaları ve Türkiye’nin önde gelen fotografçılarının danışmanlığında seminerlerle devam etti.
Devamı...