Anasayfa / Olympus Galeri

OLYMPUS GALERI
YAZIN DUNYAMIZDAN KAYAN YILDIZLAR - OZAN SAGDIC
 

OLYMPUS GALERİ, FOTOİSTANBUL Fotograf Festivali kapsamında fotograf dünyamızın usta ismi Ozan SAĞDIÇ'ın YAZIN DÜNYAMIZDAN KAYAN YILDIZLAR isimli fotograf sergisine evsahipliği yapıyor...

Ozan SAĞDIÇ, edebiyat dünyamızdan bugün artık aramızda olmayan değerli sanatçılarının portrelerinden küçük bir seçki sunuyor.

YAZIN DÜNYAMIZDAN KAYAN YILDIZLAR Fotograf Sergisi 04 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 19:00'daki kokteyl ile açılıyor. 30 fotograftan oluşan sergi 07 Kasım 2017 Salı gününe kadar gezilebilecek.

SERGI VE FOTOGRAFCI HAKKINDA

YAZIN DÜNYAMIZDAN KAYAN YILDIZLAR
“Benim arabam çift atlı; biri belgecilik öbürü sanat” diyor Ozan Sağdıç. Ve şunu ekliyor: “Bu söz bence çağdaş fotojurnalizmin özeti gibi algılanmalıdır. Evet, temelde bir foto muhabiriyim, ama sanata sırtımı dönemem. İletişim adına belge üretirken iki ana hedef var. Toplumları, olan bitenden haberdar etmek ve bir olguyu tarih içinde kalıcı kılmak. Dolayısıyla insanlığın genel belleğinde bir yer edinmek. İçerik elbette mutlak gerçek olmalıdır. Ancak gerçeğin yansıtılmasında türlü yollar vardır. Hoş bir üslup, güzel bir yorum. İşte bu da işin püf noktası, sihri, sanat tarafı. Hiç kuşkusuz, işinize estetik katarsanız, mesajınız daha etkili olacaktır.

Sanatında gazeteci gözlemciliği ile sanat fotografçısı duyarlılığını bağdaştıran Sağdıç’ın doğal olarak ürün yelpazesi çok geniş. Onun bu seferki sergisinde izleyecek olduğumuz, yaşadığı çağın, bugün artık aramızda olmayan değerli sanatçılarının portrelerinden küçük bir seçki. Şimdilik sadece yazın dünyasından. Fotografların içinde stüdyo ortamı hazırlanarak çekilmiş olanları da var, doğal ortamlarda, ya da bir etkinlik sırasında yakalanmışlar da... 1887 Doğumlu Abdülhak Şinasi Hisar’dan 1936 doğumlu Sevgi Soysal’a, 1959’da vefat etmiş Ruşen Eşref Ünaydın’dan geçen yıl yitirdiğimiz Halil İnalcık’a kadar 30 değerli insanımız, yazar, şair ve gazetecimiz, Edebiyat alemimizin gelip geçmiş yıldızları adına, sergi salonunun panoları üzerinden sizlere bakar olacak. Fotografların çekiminde çoğunlukla Leica M serisi kameralar kullanılmıştır.


OZAN SAĞDIÇ
1934 yılında Balıkesir’de doğdu. Çocukluğunu Edremit’te geçiren Sağdıç, ortaokul eğitimini İzmir Buca’da, lise eğitimini İstanbul Kabataş Lisesi’nde aldı. Fotografla ilk olarak lise son sınıfta tanıştı.

1956’da Hayat Mecmuası’nda foto muhabiri olarak göreve başladı. 1930’lardan başlayıp 50-60’lı yıllara kadar süren, yüzyılın gözü olarak isimlendirilen Henri Cartier-Bresson’un öncülük ettiği gerçeklik akımını, Hayat ile Türkiye’ye taşıyan kuşağın bir temsilcileri arasına girdi. 1959 sonlarında, Hayat mecmuasının Ankara bürosuna geçti.

Sergilerinin katalogları yayınlandı: “Yaşadığım Ankara’dan Sayfalar”, “Röportaj Fotografları”, “Geçen Yüzyıldan İnsan Manzaraları”, “Doku”, “Baki Kalan Bu Kubbede”, “Dünyanın Çocukları”, “Çocukların Dünyası”, “Menderes Irmağı Boyunca”, “En Büyük Dinleyici İsmet İnönü”, “Doğa’nın Şiiri Kapadokya”. Ankara Büyükşehir Belediyesi için “Bir Zamanlar Ankara” ve TRT adına “Dünyanın Bütün Çiçekleri” albümlerini hazırladı.

“Çağla Çağı” isimli bir şiir kitabı vardır. Ömer Hayyam ve Mevlana’nın rubailerini Türkçe’ye çevirdi, Nasrettin Hoca fıkralarını manzum tekniği ile anlattı, Nasrettin Hoca’nın fıkralarındaki hicvi, şiirin olanaklarını kullanarak vurguladı.

Fotograf dalında, Devlet Sanatçısı seçildi. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi ve H.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sanat dersleri verdi. 2012'de Ozan Sağdıç'ın Fotograflarıyla 1. İstanbul Festivali (İKSV Yayınları), OZAN SAĞDIÇ (Eczacıbaşı Fotograf Sanatçıları Dizisi) albümleri yayınlandı.

2014 yılında 1950'li yıllaradan bu yana fotograftaki sürekliliği, güncel yaşamın belgelenmesindeki ”dil tutarlılığı” ve Cumhuriyet Türkiyesi'nin görsel belleğine katkılarından dolayı 18. Aydın Doğan ödülüne layık görüldü.