Özcan Yurdalan ile Gezi Yazarlığı Atölyesi


Seminer Tarihleri
14 - 15 Nisan 2018 H. Sonu

C.tesi - Pazar Saatler: 09.30-18.00

Seminer Ücreti

400 TL
17 saat eğitim
Açıklama

Sadece görüp geçmek için değil, gittiği yeri anlamaya ve hissetmeye çalışarak gezenler için, her türden yolculuğu yazarak yeniden üretmek isteyenler için bir seminer...
Bu seminer, yurt içinde ve dışında gezenlerin çoğaldığı günümüzde yaratıcı seyahat yazılarının ve özgür ifadenin çoğalarak yaygınlaşmasını amaçlıyor. Seyahati üretici bir faaliyet olarak değerlendiren bu seminerde sadeleştirilmiş yazma yöntemleri ile yaratıcı ifadenin ipuçları paylaşılacak.  Uygulamalı oturumlarda gezi yazarlığının temel kriterleri ve günümüzdeki gezi yazısı mecraları ele alınacak. Blog, dergi, kitap yazıları üstünden değerlendirmeler yapılacak. Örnek metinler incelenecek. Özellikle “edebiyat parçalamak”tan uzak durmaya çalışılacak, kelimeler başta olmak üzere her türlü ifade aracı kullanılacak. Kağıt, bez, ahşap, taş gibi elle tutulabilir malzeme üstüne yapılan uygulamalar, çizgi, renk, iz, leke gibi her türlü dışavurum hassasiyetle değerlendirilecek... 

YÖNTEM
Kuramsal bölümde gezi yazısının temel ilkelerinden söz edilecek. Pratik ipuçları ve çeşitli yöntemler önerilecek. Not tutmanın önemi, tekrar yazmanın zarureti ve düzenli çalışmanın değeri üstünde durulacak. Dil kullanımı, tasvirlerin önemi ve klişe anlatımların yaygınlığı ele alınacak. Açık düşünmenin gerekliliği, dağınıklığın toparlanması değerlendirilecek. Kelime seçimleri ve anlamın yaratılması önemsenecek. Gezi anlatımının yüzeysellikten çıkışı ve katmanlı ifadenin ipuçları paylaşılacak. Seminerin uygulamalı bölümde ise seçilecek bir bölgeye gidilerek gözlem ve not tutma yöntemleriyle birlikte yaratıcı yazmaya kapı aralayacak teknikler denenecek. Seminerin değerlendirme bölümünde ise üretilen metinler katılımcıyla birlikte seminer uygulayıcısını da tatmin edecek hale gelinceye kadar değerlendirmeye ve yeniden yazmaya tabi tutulacak.

Ödeme Yöntemleri
  • Havale / EFT
    Seminer programına kayıt olabilmek için Garanti Bankası Cihangir Şubesi (575 Şube Kodu) 6697903 numaralı Cenk GENÇDİŞ adına olan hesaba (IBAN TR66 0006 2000 5750 0006 6979 03) seminer bedeli olan 400 TL'yi yatırıp dekontu info@fototrek.com adresine mail olarak göndermeniz gerekmektedir.
  • Kredi Kartı
    Aşağıdaki butona tıkladığınızda sizi iyziLink adımına yönlendirecek ve kredi kartıyla ödemenizi yapabileceksiniz.
    Lütfen dikkat ! Sahip olduğunuz kredi kartına göre taksitli ödeme seçeneği otomatik olarak açılacaktır. Taksitlendirme sebebiyle banka komisyonu oluşuyorsa ücrete eklenecektir.