Anasayfa / Belgesel Fotograf Atölyesi

ALTAN BAL ILE BELGESEL FOTOGRAFA GIRIS ATOLYESI

İnsanı gezegendeki diğer canlılardan ayıran bir özellik de, anlama ve anladığını anlatma çabasıdır. Şahit olduğumuzu anlar, bir anlam biçer başkaları için de “GÖRÜNÜR” hale getirmek isteriz. Bazı anlatılar sözle sınırlı kalır. Bazıları yazıya dönüşür roman olur, hikaye olur. Bazı anlatılar ise fotografla kalıcı olur, belgesel fotografa dönüşür...

Belgesel Fotografçılığı, diğer fotograf disiplinlerinden ayıran nokta, belgesel fotografçının "sıradan olandan etkilenmesi" ve bu sıradanlığı "biçimsel olarak güçlü bir şekle sokabilmesidir. Belgesel Fotografçı şahit olduğunu durumu göstermek peşinde değil, "ANLATMAK" peşindedir ve unutulmaması gerekir ki her "anlatım" kişiseldir. Göz önünde olanı farklı yorumlama peşinde olan Belgesel Fotografçı, konuyu çekimden önce gözlemlemek, "tek" fotograf yerine, fikrini, duygularını anlatan en az on fotograflık “seri”ler oluşturma gibi belirgin farklarla da, diğer fotografçılardan da ayrılır.

 

KONULAR - EN YAKIN DONEM - UCRET - KAYIT

Perşembe 19:15 - 21:30 saatleri arasında yapılan atölye çalışması toplam 15 saat olarak 6 haftada tamamlanıyor. Bu eğitimin toplam ücreti 500 TL'dir. Atölye çalışması 7 kişiyle sınırlıdır.

Atölye konuları: Fotograf dilinin grameri - Fotografta içerik – Biçim uyumu-mücadelesi ?  - Fotograf Çekmek mi ? Fotografa çevirmek mi ? - Belgesel Fotograf, Foto röportaj Nedir? Ne Değildir ? - Belgesel Fotograf, foto röportaj ne yapmaya çalışır ?  -Gezi Fotografçılığıyla farkı nedir? - Seri Fotograf Ne demektir ?  - Konu Önemli midir ? Nasıl bulunur? - Göstermekle Anlatmak arasındaki fark nedir ?  - Tek fotograflardan seri fotografa nasıl geçilir?  - Belgesel fotografta-Foto röportajda Biçim Önemli midir ?  - Fotograflar nasıl seçilir?  - Belgesel Projede video kullanmak ?
Çalışma yöntemimiz; temel bir belgesel disiplinin oluşturulması, basit ödevler ve bol örneklerle başlayıp, yoğun fotografik üretim sürecine geçilmesi şeklinde özetlenebilir.

YENI ATÖLYE DÖNEMI YAKINDA DUYURULACAKTIR !
Bu atölye çalışması minimum 4 kişilik gruplar için özel olarak da düzenlenebilmektedir.